Кое е инверторен и кое е конвенционален климатизатор?

Конвенционален се нарича ‘обикновения’ климатизатор, той работи с включване и изключване от температурен датчик. Този климатизатор разполага с конкретна мощност, която не може да се регулира, т.е. машината или работи с пълна мощност или не работи.

Инверторният климатизатор е този който посредством специално управление се регулира плавно. Инверторният за разлика от конвенционалния има диапазон на мощността, т.е. посредством управлението може да работи с различна мощност. Също така има възможност за работа на пълна мощност (определено време).

Сравнение и по-подробно обяснение на двете технологии:

За сравнението ще използвам графика от каталог на Fujitsu:

Инверторен и конвенционален климатизатор

Погледнете диаграмата. Включвате конвенционален климатизатор той започва работа и достига работните си обороти (зелената линия), продължава работата му до превишаване на зададената температура с около 2 градуса (зелена пунктирана линия), след което изключва. След определено време температурата пада или се увеличава (в зависимост от режима – отопление или охлаждане) с около 2 градуса от зададената – отново включва и работи с максималната си мощност и обороти, след това цикъла се повтаря.

При инверторния модел след включване машината тръгва с максимална скорост и мощност, достига по-бързо зададената температура, като я превишава с около 0.5оС. След това намалява оборотите си и започва само да поддържа необходимата температура в границите + – 0.5оС. По този начин температурата в помещението не се променя осезаемо, има по-малък разход на електрическа енергия и компресора има по-малко износване.

Как точно работи инверторния климатизатор?

Инверторният модел има вграден инвертор – на български преобразовател. Ако разбирате малко от електротехника ще знаете, че инвертора е устройство чрез което се променя честотата на постоянния ток. Т.е. при климатизатора в зависимост от необходимата мощност се подава различна честота на компресора и по този начин се регулира мощността му. За целта първо променливия ток от мрежата се преобразува в постоянен. В зависимост от вида инверторен климатизатор на компресора се подава променлив или постоянен ток.

Сравнение на два реални модела, използвани са данни за климатизатори Fujitsu:

Сравнение между инверторен и конвенционален климатизаторОт таблицата се вижда, че разликата в консумираната електрическа мощност на два съвременни модела не е много по-голяма в полза на инвертора. Като плюс обаче при инвертора е големия диапазон в мощността с който се работи, както и максималната му мощност, която е до 1/3 по-голяма от тази за конвенционалния модел (при режим отопление), разбира се и по-малкия диапазон в който се подържа темературата в помещението.

Повече на тема “Какъв климатизатор да изберем?” очаквайте в някоя от следващите публикации.

бутони за споделяне