biomasaПреди няколко месеца имаше една кампания на министерство на икономиката и енергетиката, по времето на която се раздаваха листовки. Те бяха заринали тротоарите и препълнили кошчетата около местата на които ги раздаваха. Така и не разбрах смисъла на кампанията, може би освен да се отчете дейност или да се даде определена сума на определена фирма, но на мен поне листовката ми беше интересна и я запазих. Листовката изглежда така:

брошура биогорива

брошура биогорива

брошура биогорива гръб

брошура биогорива гръб

Когато говорим за биомаса (биогориво) същност се има предвид възобновяемо гориво което е с растителен или животински произход, представката био е от биологични горива. Кампанията беше свързана с биогоривата, а именно горивата за автомобили. Но освен тях има биогорива и за отопление. Такива биогорива се наричат биомаса, такива са: пелетите, дървесните трески (наричани още дървен чипс), дървените стърготини, дървесни брикети и костилки от плодове. Реално погледнато според мен и дървата за горене могат да се нарекат биогориво. При изгарянето на дървесина се отделя въглероден двуокис по-малко или толкова колкото дървото е погълнало посредством фотосинтеза през живота си, поради което употребата на токова гориво е природосъобразна.

Двете най-разпространени горива за отопление са пелетите и дървесния чипс.

Пелетите се произвеждат от остатъчна дървесна маса чрез пресоване при голямо налягане. Те са с калоричност около 4.8 kWh/kg и с ниска влажност. В клипа по-долу можете да видите производство на пелети:

Дървесният чипс се раздробява до съответния размер чрез създадени за целта машини. Той е с калоричност около 2.5 kWh/kg. Както се вижда чипса е с почти наполовина по-ниска калоричност от пелетите, това се дължи най-вече на високата плътност на пелетите. В клипа се показва работата на една раздробяваща машина:

В последните години и в България все повече хора използват биомаса предвид предимствата и автоматизирането на процеса на горене. В следващата тема ще обърна внимание на котлите работещи с биомаса.

споделяне в социални мрежи